Makarska
Makarska je smještena u luci koja je prirodno zaštićena, s jugoistoka zatvorna rt-om Osejava i poluotokom Sv.Petar sa sjeverozapada. Grad se prostire na amfiteatralan način prema padinama planine Biokovo, koja je štiti od prodora kontinentalne klime te stoga Grad ima bujnu i bogatu vegetaciju, blagu zimu i duga, topla ljeta sa osvježavajućim vjetarom maestralom. Ima više od 2750 sunčanih sati godišnje, s temperaturama većim od 20 stupnjeva celziusa od lipnja do rujna, a prozirno more ima temperaturu višu od 20 stupnjeva celziusa od lipnja do listopada.
Prema posljednjem popisu stanovništva, Makarska ima populaciju od 13894 ljudi, a gustoća je 360,2 stanovnika po km2. Tijekom ljetne sezone, Makarsku posjeti više od 15.000 ljudi.
Glavna ekonomska grana u Makarskoj je turizam. Zahvaljujući svom geografskom položaju i kulturno-povijesnom značaju, to je središte hrvatske microregije Makarske rivijere od njena osnutka.
Makarska se nalazi u srednjoj Dalmaciji, gdje se planina Biokovo susreće s morem. Grad je postao središte Makarske rivijere, zbog ekonomske transformacije tog dijela Hrvatske. Makarska zauzima središnji položaj u Makarskom primorju, ne samo zbog svog geografskog položaja, nego izbog gospodarskih i društvenih čimbenika, koji su pretvorili taj grad u drugorangirano gospodarsko i demografsko središte srednje Dalmacije (odmah nakon Splita). Grad oštro je odvojen u kontinentalnom dijelu od planine Biokovo (najviši vrh Sveti Jure 1768m). Makarska je povezana sa otocima Brač i Hvar u jadranskom moru, i ta veza je stvorila najljepše hrvatske plaže upravo na području Makarske rivijere.